Ja i går fik jeg lige lyst til at sy et par små kosmetikpunge af det meget søde stof jeg har fået hjem med læbestifter på.
Så frem med symaskinen og sy på samlebånd
og 3 små forskellige “dimser” til at sætte ind i side sømmen.
Og vupti så var der 3 små kosetik punge færdige.
Og ja er det ikke utrolig at jeg kunne få disse 3 kosmetikpunge ud af en fat quarter på 50 x 55 cm. Ja også lidt rød stof til “lukkekanten” og de en sæt dimser.
Derudover har jeg brugt rød blondelynlås, de søde mærker med “sew happy” og i den sidste 2 små D-ringe.
Og ja det gratis patchworkmønster til disse kosmetik punge finder du her – hvis du ikke allerede har syet masser af dem… som jeg ved mange har… smiler..
Og bare rolig,…. der kommer også med til træffet i Odense om 3 uger – hvis du ikke lige kommer i butikken og se og rør dem inden….
3 comments
Hej Hanne.
Hvad er klippemålene når du syer dem af en fat quarter som er 50*55. jeg kan godt se at der er en der skal være ca 22 cm, men du sagde at man kan få de tre tasker med læbestiften, af et stykke stof, jeg kan ikke finde hvor klippemålene er.
Hilsen Kirsten
Hej Kirsten.
Jeg har ikke lige de præcise mål, men har et stykker på 25 x 50 når jeg har quiltet hele stykket og ja så har jeg delt det i 3 stykker, så ja de må vel ca måle 16 x 25 cm
Håber at dette giver mening !
Ellers skriv igen.
Hilsen Hanne
Hvor er de fine. Flot stof 😉